Menu Zamknij

Biomechaniczna

 

Czasami diagnoza nie jest jednoznaczna. Zaburzenia często ujawniają się dopiero po dużym wysiłku, po kilku kilometrach biegu, czy dużej ilości powtórzeń w czasie ćwiczeń siłowych. Wtedy rozpoznanie czynnika powodującego przeciążenie opiera się o wiedzę biomechaniczną i doświadczenie fizjoterapeuty. Rehabilitacja w takiej sytuacji planowana dynamicznie i dopracowywana jest na podstawie zmieniającego się obrazu w trakcie terapii.

Ale można dotrzeć wgłąb układu ruchu i przyjrzeć się niejako od środka jak pracują stawy, mięśnie, jak zachowuje się stabilizacja w przyspieszeniu. Wtedy korzystamy z systemu analizy trójwymiarowej doskonałego systemu analizy Vicon.

Za pośrednictwem naszego Centrum Rehabilitacji istnieje możliwość wykonania specjalistycznych badań diagnostycznych z multimedialnym raportem, polegających na ocenie zmian kątowych w stawach, zmian długości mięśni, toru ruchu, prędkości i przyspieszeń OSC oraz segmentów ciała, parametrów czasowo-przestrzennych (długość kroków, prędkość, częstotliwość kroków itd.), siły reakcji podłoża, kosztu energetycznego, podczas wykonywania dowolnych czynności ruchowych (w tym lokomocji z naturalną prędkością).

Stosowana metodologia badań pozwala na przestrzenne odtworzenie układu kostnego pacjenta wraz z przyczepami mięśni, oraz obserwację jego pracy w statyce i dynamice. Wyniki są wykorzystywane w planowaniu terapii oraz ocenie uzyskanych efektów terapeutycznych.

Diagnostyka aktywności bioelektrycznej mięśni za pomocą globalnego EMG

Badania polegają na ocenie biopotencjałów czynnościowych mięśni, podczas wykonywania dowolnych czynności ruchowych i spoczynku. Wyniki są wykorzystywane w planowaniu terapii oraz ocenie uzyskanych efektów terapeutycznych. Krótko mówiąc rehabilitacja jest bardziej skuteczna.

 

Badania wykonywane są przez dra Wiesława Chwałę z Zakładu Biomechaniki Pracowni Biokinetyki AWF w Krakowie.

 

Centrum Rehabilitacji

Gałuszka & Romanowski

Komorowicka 68

43-300 Bielsko-Biała

33 810 16 14