Wykorzystanie nowych technologi w rehabilitacji staje się codziennością. Maszyny na razie nie są wstanie zastąpić pracy fizjoterapeuty i myślę, że nigdy nie będzie to możliwe. To przecież kontakt pacjenta z terapeutą daje często nieocenione wsparcie dla pacjetnta w procesie rehabilitacji. Maszyny, programy pomagają uzyskiwać lepsze efekty naszej pracy rozszerzając możliwości powtarzania wyćwiczonych wzorców przez pacjenta, poprawiając czucie, bodźcując mięśnie impulsami elektycznymi wchodząc w świat wirtualnej rzeczywistości.
Dzięki tym wszystkim maszynom zwiększamy ilość powtórzeń o które tak wszyscy walczymy, sprawimy, że pacjent jest w stanie uwierzyć, że jego ciało jest gotowe, by na przykład wejść po schodach, wyjść z domu, ubrać się. Caszami nie chce się ćwiczyć, tracimy wiarę w sukces, wtedy szukamy wymówki, najczęściej szłyszymy: „zapomniałem jakie to ćwiczenia mam wykonywać”.
Maszyny, czy specjalistyczne oprogramowanie zawarte w wirtualnej rzeczywistości pozwala wyeliminować takie tłumaczenie swojej niechęci do ćwiczeń. Pacjent widzi, może przeczytać, ma potwierdzenie swojej poprawy. Zawarte w nowoczesnych technologiach możliwości kontroli wyników pozwalaja na zbudowanie silnego przekonania, że to co robimy zbliża nas do sukcesu. Czasami pacjent zapomni, albo źle wykonuje zadane ćwiczenia i zamiast poprawiać swoje zdrowie, pograsza się. I w tym przypadku technika przychodzi nam z pomocą, kontrolując ćwiczenie pacjenta z odpowiednią precyzją.
Dzisiejsza technika pozwala pacjentom, wykonywać ćwiczenia nawet we własnym domu pod kontrolą odpowiedniego oprogramowania sterowanego przez fizjoterapeutę. Wykorzystanie takich nowoczesnych technologii stanowi jedynie wspomaganie rehabilitacji, a nie jej pełne zastąpienie.
Do powszechnego użycia wchodzą programy w urządzeniach mobilnych. Wiele z nich monitoruje funkcje fizjologiczne, zapisując parametry, które można omówić, skonsultować z fizjoterapeutą czy lekarzem.
Takie zaawansowane technologie pozwalają przyspieszyć powrót do sprawności. Obecnie współpracujemy z firmą EGZOtech z Gliwic, która stworzyła pierwszego robota rehabilitacyjnego Luna. Nasi terapeuci intensywnie pracują nad jak najszerszym wykorzystaniem Robota Luna (czytaj więcej w zakładce Robot Luna) do pracy z pacjentami. Pacjent połączony z maszyną za pomogą EMG wykonuje ćwiczenia, których nigdy niebyłby w stanie wykonać samodzielnie. Jest to rodzaj egzoszkieletu wspomagającego pracę porażonych mięśni.
Wirtualna rzeczywistość to niezwykle interesujący kierunek rozwoju rehabilitacji. Wykonywanie aktywności w bezpiecznym środowisku, płynne dopasowywanie wymagań stawianych przez terapeutę sprawia, że pacjent chętnie uczestniczy w terapii. Możemy utrudniać, ułatwiać wykonywane zadania, możemy też skonstruować program ćwiczeń dokładnie dopasowany do potrzeb naszego pacjenta. Tak by na przykład pracowała tylko ręka prawa lub tylko lewa noga. Program wtedy nie reaguje na inne ruchy pacjenta, który chcąc wykonać zadanie jest wykorzytać tylko określoną przez terapeutę część ciała.
W tym zakresie współpracujemy z firmą Euvic również z Gliwic polskim producentem doskonałego oprogramowania wirtualnej rzeczywistości VAST.RHAB.
System VAST.REHAB jest wyrobem medycznym i powstał w oparciu o doświadczenia zebrane przy rozwijaniu i wdrażaniu w wielu ośrodkach na całym świecie systemu SeeMe – obecnego na rynku od 2009 roku. SeeMe zyskało uznanie międzynarodowej społeczności specjalistów, jak i ich pacjentów, a dzięki współpracy z nimi nasza praca jest bezustannie konsultowana i opiniowana na najwyższym merytorycznie poziomie. O wirtualnej rzeczywistości czytaj więcej w zakładce wirtualna rzeczywistość.
Kolejnym krokiem w przyszłość jest zaawansowana elektorterapia. Wykorzystanie elektrostymulacji kojarzy się z podpięciem kabelków i pacjent może sobie leżeć, a aparat wywołuje skurcz, a po kilku minutach zakończonej terapii wszystko wraca do stanu wyjściowego. Pacjent w takim ujęciu jest biernym odbiorcą bodźców pochodzących z aparatu.
Wieddząc jak trudnym dla naszych pacjentów są problemy z mówieniem, połykaniem wprowadziliśmy metodę z wykorzystaniem KONCEPCJi vocaSTIM®, która opiera się na Foniatrycznej Elektrostymulacji Nerwowo-Mięśniowej (NMEPS – Neuro Muscular Elektro Phonatory Stimulation). Według Prof. Pahn’a oparta jest na elektrostymulacji uszkodzonego umięśnienia w formie ćwiczeń w których pacjent uczestniczy świadomie.
KONCEPCJA vocaSTIM® to koncepcja systemu do diagnozy, terapii i kontroli przebiegu terapii porażeń krtani. Czytaj więcej w zakładce voca STIM
Natomiast we współpracy z Instytutem Neuroinformatyki (Laboratorium Plastyczności Neuronalnej) Uniwersytetu w Bochum, Niemcy został stworzony tipstim®. Test zupełnie nowe urządzenie, stworzonym by poprawiać właściwości sensomotoryczne ręki po udarze. O tipstim® czytaj więcej w zakładce tipstim