Centrum Rehabilitacji

Ból krzyża

bol-krzyza

Do głównych przyczyn bólów kręgosłupa (pleców) możemy zaliczyć:

  • ucisk przemieszczonej masy krążka międzykręgowego (przepuklina dyskowa)
  • na oponę twardą rdzenia kręgowego i korzenia nerwowego
  • ograniczona ruchomość kręgosłupa przykurczonymi mięśniami, więzadłami
  • ograniczenie ruchomości zmianami kostnymi, zwyrodnieniami

Głównymi przyczynami przepukliny dyskowej jest utrata prawidłowych krzywizn kręgosłupa spowodowanej niedostateczną koordynacją mięśni kręgosłupa.

Przyczyny te mają podłoże w trybie życia, czyli brak ruchu i dominujące w naszym życiu statyczne pozycje, a przede wszystkim pozycja siedząca.

Ruch to przede wszystkim skoordynowana praca mięśni kontrolująca prawidłową postawę ciała, a co za tym idzie krzywizny kręgosłupa.

Prawidłowa postawa to nic innego jak stan równowagi ciała, w którym mięśnie pracują najbardziej ekonomicznie, a dysk (krążek międzykręgowy) jest prawidłowo obciążony.

Prawidłowy kształt kręgosłupa pozwala na efektywne wyrównywanie, amortyzowanie obciążeń. Całkowicie prosty kręgosłup ma 17 razy mniejszą wytrzymałość i nie ma możliwości pochłaniania niekorzystnych sił przenoszonych na głowę i miednicę, co oznacza, że przy naturalnych obciążeniach kręgosłup zostanie przedwcześnie zniszczony.

Ustawienie kręgosłupa ma bezpośredni wpływ na przemieszczanie się masy dysku w kierunkach przeciwnych do ustawień tułowia. To znaczy pochylając się do przodu, siedząc w głębokim fotelu, zginając kręgosłup, masa dysku przemieszcza się do tyłu i na odwrót.

Jak przebiega terapia bólu kręgosłupa?

Leczenie bólów krzyża obejmuje trzy fazy :

  • redukcji objawów (redukcji przemieszczenia fragmentu dysku),
  • ustabilizowanie zredukowanej masy dysku,
  • przemodelowaniu wyleczonych tkanek,
  • reedukacji pacjenta w zakresie prawidłowych nawyków ruchowych

Rozpoczynamy leczenie od bardzo szczegółowego badania, składającego się wywiadu i badania funkcjonalnego, które potwierdza lub weryfikuje informacje podane przez pacjenta w wywiadzie.

Terapia zawsze dostosowana jest do stwierdzonej diagnozy oraz do każdego pacjenta. Odbywa się wyłącznie indywidualnie, a jej przebieg modyfikowany jest zależnie od ewolucji objawów.

Postępowanie terapeutyczne, czyli redukcja przemieszczonej masy dysku, w zależności od koncepcji wykorzystuje raz siłę ssącą (manipulacja), raz siłę wpychającą (odgięcie się do tyłu).

W medycynie ortopedycznej wg Cyriax’a wykorzystujemy serie manipulacji wykonywanych przez terapeutę odpowiednią techniką, w odpowiedniej pozycji wyjściowej, natomiast w metodzie McKenzie w terapii wykorzystujemy ruch własny pacjenta wykonującego powtarzane ruchy w ustalonym kierunku terapeutycznym. W metodzie PNF wykorzystując odpowiednie wzorce ruchowe, napinając właściwe grupy mięśni zmieniamy ustawienie kręgosłupa i miednicy wyrównujemy siły działające na dysk redukując jego przemieszczenie.

Niezbędnym elementem procesu leczniczego jest wypracowania prawidłowej postawy, poprawienia złych nawyków i wyrobienia dobrych, na które nigdy nie jest za późno.

 

Grzegorz Gałuszka

Grzegorz Gałuszka

Doświadczony, zmotywowany fizjoterapeuta. Instruktor Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a. Wyposażony w wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentem. Z niewielkim doświadczeniem naukowym, lecz z ogromną pasją poszukiwania nowych rozwiązań w pracy z pacjentem w oparciu o najnowsze doniesienia ze świata nauki.
Doświadczony, zmotywowany fizjoterapeuta. Instruktor Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a. Wyposażony w wiedzę i doświadczenie w pracy z pacjentem. Z niewielkim doświadczeniem naukowym, lecz z ogromną pasją poszukiwania nowych rozwiązań w pracy z pacjentem w oparciu o najnowsze doniesienia ze świata nauki.