FIZJOTERAPEUTYCZNE BADANIE NIETRZYMANIA MOCZU
Badanie fizjoterapetyczne rozpoczyna się od wywiadu. Terapeuta zadaje wiele pytań, tak by mieć jak najlepszy obraz zaburzenia. Pytania w wywiadzie dotyczą wielu elementów nietrzymania moczu. Pytamy między innymi o bezwiedne gubienie moczu, w jakich sytuacjach się to zdarza, czy wpływa to na normalny tryb życia. W trakcie badania pojawią się również pytania o przebyte ciąże, porody. W opracowywaniu terapii kluczową rolę odgrywa charakter nietrzymania moczu, czyli pytania o uczucie parcia, możliwości dowolnego przerwania oddawania moczu. Istotnym elementem jest towarzyszący ból, więc pytania o jego występowanie mogą być decydujące przy ustalaniu przeciwwskazań do ćwiczeń.
Funkcjonalna ocena mięśni dna miednicy opiera się o doskonałe możliwości diagnostyczne urządzeń dostarczonych przez naszych partnerów PelviFly i Egzotech.
Dzięki nowoczesnej technice powiązanej z komputerem jesteśmy w stanie określić wiele parametrów mięśni dna miednicy, między innymi ich siłę, wytrzymałość, elastyczność. Bardzo ważnym w czasie badania jest również przetestowanie koordynacji mięśni tułowia, tak by dowiedzieć się czy to co pacjentka napina to są rzeczywiście mięśnie miednicy, a nie mięśnie pośladków czy brzucha.
Obecnie w naszym centrum dysponujemy urządzeniami dzięki którym jesteśmy w stanie określić w obiektywny sposób wszystkie wspomniane parametry i na ich podstawie zaplanować indywidualnie dopasowany trening.
Okresowa kontrola ćwiczonych mięśni daje nam odpowiedź na pytanie o skuteczność terapii. Mamy możliwość oceny postępów, dopasowania treningu czy w sytuacji braku poprawy skonsultowania z lekarzem prowadzącym.
Jak ważne jest opracowanie dobrego planu treningowego jest obecnie niepodważalne. Wystarczy przejrzeć jakąkolwiek stronę o bieganiu, czy modelowaniu sylwetki. Znajdziemy tam różne programy treningowe skonstruowane w zależności od poziomu naszej wydolności, zaawansowania. Mamy do dyspozycji zegarki treningowe, krokomierze, różne aplikacje w naszych telefonach monitorujące naszą aktywność. Bez tych pomiarów nikt dzisiaj nie wyobraża sobie swojego treningu.
Z mięśniami miednicy jest dokładnie tak samo, więc wyleczenie nietrzymania moczu będzie łatwiejsze jeśli zaplanujemy nasze ćwiczenia profesjonalnie.