Rehabiltacja związana jest z podejmowaniem decyzji, ich zmianie, a konsekwencje płynące z dynamicznych zmian postępowania mają wpływ na efekt końcowy, czyli poprawę stanu pacjenta.
Co jest ważne przed podjęciem rehabilitacji, jak określić cele i skąd będziemy wiedzieć że to co wybraliśmy będzie najlepsze dla naszego pacjenta?
Wiele pytań, ale jedna odpowiedź.
Wykorzystując wiedzę zawartą w metodach rehabilitacyjnych (zobacz nasze metody) badamy pacjenta oceniając jego stan ze szczególnym uwzględnieniem ograniczeń w aktywnościach wykorzystywanych w dniu codziennym.
Jeśli nasz pacjent zgłasza pojawiający się ból w czasie wykonywania określonych ruchów lub w czasie przyjmowania określonych pozycji, to korzystając z wiedzy klinicznej i anatomicznej możemy rozpoznać prawdopodobną przyczynę złego stanu zdrowia. Wykonując serię testów klinicznych możemy potwierdzić naszą hipotezę, co bezpośrednio pozwoli na określenie planu rehabiltacji.
Po badaniu już w czasie pierwszej wizyty podejmujemy próbę poprawienia stanu pacjenta w tak zwanej terapii próbnej. Jeśli uzyskujemy poprawę to dodatkowo otrzymujemy potwierdzenie, że nasza hipoteza była prawidłowa.
W ten sposób już po pierwszej wizycie mamy zielone światło do wykorzystania efektywnego sposobu terapii, by rehabilitacja przebiegała szybko w kierunku poprawy stanu pacjenta.
Czasami jednak po terapii próbnej nie uzsykujemy spodziewanej poprawy wtedy musimy zawrócić i jeszcze raz przeanalizować badanie, a nierzadko przeprowadzić go ponownie.
Tylko stała kontrola efektów pozwala na osiągnięcie oczekiwanego wyzdrowienia.