Centrum Rehabilitacji

 

Biblioteka naszych pacjentów

Wykształcony fizjoterapeuta jest partnerem w procesie rehabilitacji zarówno dla pacjenta jaki dla lekarzy prowadzących naszych pacjentów. Do dyspozycji fizjoterapeutów przez lata trafiały doskonałe system diagnostyczno-terapeutyczne, w których lekarz i fizjoterapeuta mają swoje miejsce. Codziennie uczymy się porozumiewać tym samym językiem, uzupełniając swoje możliwości, tak by pacjent otrzymał najlepsze leczenie. Standardy badania wykorzystywane w naszej pracy są podobne do tych wykorzystywanymi przez lekarzy.

Pierwszym elementem naszej terapii jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości pacjenta. Krótki wywiad i badanie funkcjonalne pozwala nam uzyskać kompletną informację na temat pacjenta.

Diagnozy z którym zgłaszają się do nas pacjenci są niewykle różnorodne; od bólów krzyża rozpoczynając na urazach mózgowo-czaskowych kończąc.

Każdy z nich ma inne ograniczenia w dniu codziennym, każdy naszych pacjentów ma inne oczekiwania, spodziewa się, że będziemy zajmować się jego problemem; wskazanym przez niego i dla niego najważniejszym.

Stąd wywiad staje się najważniejszym źródłem informacji, to ta krótka rozmowa na początku wizyty wydawać by się mogło niepotrzebna, a jednak kluczowa do wybrania odpowiedniego kierunku terapii. To potrzeby pacjenta są najwazniejsze i to on decyduje co w pierwszej kolejności chce poprawić.

Tak więc określony przez pacjenta problem musi zostać dokładnie przeanalizowany, tak by było możliwe określenie prawdopodobnej przyczyny kłopotu naszego pacjenta. Dlaczego na przykład nie może podnieść nogi w staniu skoro może ją podnieść na leżąco, czy dlaczego pojawia się ból, kiedy unosi rękę ponad głowę.

Różnicowanie tych przyczyn przeprowadzamy na podstawie wcześniej wspomnianego szczegółowego wywiadu i badania funkcjonalnego. W ten sposób uzyskujemy objawy które możemy odpowiednio przeanalizować, dzięki czemu mamy podstawy do określenia tak zwanej hipotezy klinicznej. 

Ta hipoteza stanowi podstawę do podjęcia odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Oczywiście nasze hipotezy czasami się zmieniają, są weryfikowane w terapii. Jeśli okazuje się, że stan naszego pacjenta nie zmienia się, nie uzyskujemy poprawy, ponownie analizujemy szukając odpowiedzi dlaczego nie ma postępu. NIerzadko trzeba zmienić sposób terapii, ale czasami konieczne jest ponowne przeanalizowanie objawów i określenie nowej hipotezy terapuetycznej. 

Dlatego terapia zmienia się dynamicznie, w zależności od uzyskiwanych postępów, a lekarz którzy z nami współpracują chętnie przyjmuja do swojego arsenału leczniczego naszą pomoc. Reagując wspólnie na zmieniające się objawy w czasie leczenia, odpowiednio wspieramy naszy pacjentów w procesie rehabilitacji.

Pacjenci często pytają, chcąc wiedzieć jak wygląda wizyta, czego mogą się spodziewać przychodząc do naszego centrum. Obiegowa wiedza na temat różnych sposobów leczenia jest tak różna, że postanowiliśmy na tych stronach zaprezentować Państwu informacje jak wygląda proponowana przez nas terapia w poszczególnych wybranych jednostkach chorobowych, takich jak m.in.: najczęściej spotykanych bólach kręgosłupa, czy skoliozach będących utrapieniem naszego najmłodszego pokolenia.

Wielu pacjentów szuka pomocy po urazach kończyn górnych lub kończyn dolnych. Niekiedy urazy prowadzą do konieczności interwencji chirurgicznej i kiedy uszkodzone struktury są zreperowane czas na niemniej ważną niż sama operacja rehabilitację pooperacyjną.

Inny temat to rehabilitacja zaburzeń funkcji obwodowego układu nerwowego takich jak uszkodzenia splotu barkowego, natomiast zupełnie innego podejścia wymagają uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego takie jak URAZ RDZENIA czy udar mózgu.

Zapraszam do przeczytania naszych artykułów przybliżających naszą filozofię pracy fizjoterapeuty w różnych jednostkach chorobowych.

 

Centrum Rehabilitacji Gałuszka & Romanowski

Komorowicka 68, 43-300 Bielsko-Biała